تبلیغات
نماز عشق - 3 شعبان المعظم : میلاد سرور آزادگان جهان امام حسین علیه السلام

نماز عشق
نماز درس ولایت و نشانه قدرت اسلام است.

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو


ثانیه شمار

اوقات شرعی
جعبه حدیث


http://img.tebyan.net/big/1388/04/2013910014110918522424921215816311458252295.jpgمیلاد سرور آزادگان جهان حضرت ابا عبدالله بر تمامی شیعیان جهان مبارک
http://forum.iranblog.com/attachments/16714d1248548680-25rfhxx-jpg?stc=1


نام :‌حسین علیه السلام / لقب: سیّدالشهداء/ كنیه : ابوعبدالله / نام پدر : امام علی علیه السلام / نام مادر: فاطمه زهرا سلام الله علیها/ تاریخ ولادت : سوم شعبان سال 4 هجری/ محل ولادت : مدینه منوره / مدت عمر: 57 سال / تاریخ شهادت : 10 محرم الحرام سال 61 هجری/ نام قاتل : شمر بن ذی الجوشن یا سنان / محل دفن : كربلای معلا.

تعداد و اسامی فرزندان : شیخ مفید (ره ) می نویسد امام حسین علیه السلام شش فرزند داشت به نام های : علی بن الحسین الاكبر ، كنیه اش ابومحمّد و مادرش شاه زنان دختر كسری یزدگرد است .

علی بن الحسین الاصغر كه در كربلا به همراه پدر شهید شد كه مادرش لیلی دختر ابیّ مرّة بن عروة بن مسعود ثقفی است .

جعفر بن الحسین كه فرزندی از او باقی نماند و مادرش از قبیله قضاعه است و در زمان حیات امام حسین وفات نمود.

عبدالله بن الحسین كه او نیز در كربلا به همراه پدر شهید شد.

سكینه دختر امام حسین كه مادرش رباب دختر امروء القیس بن عدی از قبیله بنی كلاب است كه مادر عبدالله بن الحسین نیز می باشد.

فاطمه كه مادرش امّ اسحق دختر طلحه بن عبیدالله از قبیله تیم بود.(ارشاد شیخ مفید، ص 431).

 البته در برخی تواریخ، دختر دیگری به نام حضرت رقیّه به امام حسین علیه السلام نسبت داده شده است ،  به طوری كه بر ضریح كوچك آن بانو نیز رقیّه بنت الحسین نوشته شده است و برخی از مورخان در جای خود آن را اثبات نموده اند. 

امام حسین علیه السلام در روز پنجشنبه سوم ماه شعبان سال چهارم هجری قدم به دنیا گذاشت . وجود مبارك حسینی شاخه ای از شجره طیبه بود كه در ابقاء اصل شریعت تأثیر عمیقی به جای گذاشت .

زمانی كه امام حسن علیه السلام متولد شد رسول خدا در جنگ بودند، و فرموده بودند كه: «ای فاطمه ! هرگاه فرزندم به دنیا آمد او را شیر مده تا من از سفر برگردم». بعد از تولد امام حسن چند روز گذشت و رسول خدا از سفر برنگشتند،  فاطمه محزون شد و طاقت نیاورد و به امام حسن شیر داد.

وقتی كه فاطمه به امام حسین حامله بود رسول خدا باز در سفر جنگ بودند، این بار فرمودند : «فاطمه جان ! خداوند به زودی فرزند پسری به تو عطا خواهد كرد،  به او شیر مده تا من از سفر برگردم هر چند كه سفر من یك ماه طول بكشد».

تمام مورخین می گویند كه بعد از مراجعت رسول خدا ، حسین را به آغوش آن حضرت دادند، حضرت با آب دهان خود كام آن كودك را برداشت و زبان در دهان او گذاشت و او را از شیره جان خود سیراب نمود و فرمود : «حسین منی و انا من حسین ». ( حسین از من است و من از حسینم ) .

امام حسین علیه السلام در شش ماهگی به دنیا آمد، یعنی مدت حمل ایشان شش ماه بود، و در طول تاریخ دو نفر شش ماهه به دنیا آمده اند ، یكی حضرت یحیی بن زكریا علیه السلام و دیگری امام  حسین بن علی علیهم السلام است .

دانشمندان علوم طبیعی از روی موازین علمی تكامل جنین ثابت كرده اند كه جنین آدمی شش ماهه كامل نمی شود، و هر موجود شش ماهه ناقص الخلقه می شود ، زیرا مقدار تكامل سلول های او به حد زیست نرسیده است ، و حد كمال جنینی در 9 ماهگی است !!! و حال اینكه حسین بن علی شش ماهه به دنیا آمد، و از نظر صورت و سیرت هم زیباتر و كامل ترین افراد بشر بوده و نقصی در او دیده نشد، و این از قدرت بی منتهای خداوند قادر و حكیم است .

در روز میلاد امام حسین علیه السلام ملائك و فرشتگان زیادی به خدمت پیامبر رسیدند و تبریك و تسلیت گفتند.

نام امام حسین از طرف خداوند انتخاب شده است ، آنچنانكه در نامگذاری امام حسن علیه السلام نیز جبرئیل نازل شد و نام انتخابی خداوند را ابلاغ نمود.

حسین در لغت عبری و در تورات « شبیر» است كه نام فرزند دوم هارون وصی موسی ، شبیر بوده است . و چون علی علیه السلام نسبت به رسول خدا ، مانند هارون است نسبت به موسی، پس نام هر دو كودك را همنام فرزندان هارون كردند.

از القاب امام حسین می توان رشید و طیّب و وفی و زكی و سیّد و سعید و مبارك و التّابع لمرضات الله والدلیل علی ذات الله و الشهید بكربلا و السبط الثانی و سیدالشهداء ، نام برد. (زندگانی ابیعبدالله الحسین ، ج 1، ص 20).

 

دوران زندگی امام حسین علیه السلام

در یك نگاه كلی،  می توان مراحل زندگی آن حضرت را به چند دوره تقسیم كرد:

1.               از سال چهارم تا دهم هجرت ،  به مدت شش سال و چند ماه كه همراه با حیات پیامبر و فاطمه زهرا سلام الله علیهما بود.

2.               از سال دهم تا سال چهلم هجرت ،  به مدت سی سال همراه با حیات علی علیه السلام بود.

3.               از سال چهلم تا پنجاهم هجرت ، به مدت ده سال كه همراه با امامت امام حسن علیه السلام بود.

4.               از سال پنجاهم تا شصت هجرت، به مدت ده سال كه دوران آن حضرت و همراه با خلافت معاویه بود.

5.               از سال شصتم تا شصت و یك هجرت، به مدت كمتر از یك سال كه همراه با خلافت یزید بن معاویه علیه اللعنه بود.

فعالیت های سیاسی

امام حسین علیه السلام در هیچ یك از مراحل زندگی خود، چه پیش و چه پس از امامت خود ، نسبت به مسائل سیاسی بی تفاوت نبود، و همواره به صورت های مختلف به انتقاد، افشاگری و روشن گری در مورد مفاسد حكّام غاصب می پرداخت . آن حضرت در زمان امام حسن ، تابع آن امام هُمام بود،‌  و بنا بر شرائط صلح امام حسن ، اقدام عملی بر ضد معاویه ، كه غاصب حكومت و خلافت بود، نكرد ولی در زمان امامت خود كه از سال پنجاهم هجری آغاز شد و ده سال آن همزمان با تداوم غصب خلافت توسط معاویه بود، اقدامات سیاسی ویژه و حساب شده ای علیه سیاست های حكومتی در جهت حفظ اسلام و مسلمانان از انحراف انجام داد.

اقدامات سیاسی آن حضرت در زمان معاویه عبارت بودند از :

  1. انتقاد و افشاگری . آن حضرت در مدینه ، در حضور معاویه نسبت به ولایت عهدی یزید اعتراض كرد و خطاب به او سخنانی فرمود كه در كتب تاریخ ثبت شده است و ما به جهت اختصار در اینجا نیاوردیم.
  2. احقاق حق.

تربیت یاران . امام در روزهای نخستین امامت خویش ، به تربیت یاران و اصحاب آگاه و امین در جهت حفظ حریم مكتب اسلام پرداخت.

 نوشته شده در دوشنبه 13 تیر 1390 توسط رسول توسلی آشتیانی
مقام معظم رهبری

درباره سایت
موضوعات
آرشیو مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
آمار سایت
Blog Skin